Απεργίες Ιούνιος 2014

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by scooby »

εμενα αποψη μου ειναι οτι μεχρι κ δευτερα που εχουν συνελευση δν προκειται να αλλαξει κατι δυστυχως!
μακαρι βεβαια απο τις προσπαθειες των παιδιων να μπορεσουν να δωσουν εστω κ 1-2 μαθηματα αλλα κ αυτο το θεωρω χλωμο!

απο δευτερα οτι εξελιξεις προκυψουν!γνωμη μου βεβαια!
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Onoffon »

Βάλτε τις ημερομηνίες κάτω. Θα διαπιστώσετε ότι δεν βγαινει χρόνος για εξεταστική. Πιστεύω ότι πρέπει να ολοκληρωθεί το εξάμηνο κανονικά για γίνει η χειμερινή εξεταστική και παράλληλα να εξεταστούν οι επί πτυχίω και όσοι κινδυνεύουν με διαγραφή. Τα εαρινά μαθήματα να εξεταστούν στην επαναληπτική μόνο (δεν εννοώ διπλή εξεταστική) και επιτέλους να ξεκινήσει μετα το Σεπτέμβριο ένα φυσιολογικό ακαδημαικο ετος.
Δεν είναι το καλύτερο σενάριο για τους φοιτητές αλλά δυστυχώς αυτοί πληρώνουν τα σπασμένα άλλων.
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kyria_patatokeftou »

''Προσπάθεια ειρηνικής εισόδου απο την πύλη Ζωγράφου προκειμένου να αρχίσουν τα μαθήματα στο ΕΜΠ''

Απάντηση στην χθεσινή επιστολή των φοιτητών (δείτε την εδώ) σχετικά με την κατάσταση του Ιδρύματος, έχει αποστείλει ο Κοσμήτορας της ΣΗΜΜΥ-ΕΜΠ, Δ.Τσαμάκης πριν απο λίγο στα Foititikanea.gr.
Η απάντηση έχει ως εξής:
Αγαπητοί φοιτητές
Μία πρακτική κίνηση θα ήταν η προσπάθεια ειρηνικής εισόδου τη Δευτέρα στις 0830 απο την πύλη Ζωγράφου προκειμένου να αρχίσουν τα μαθήματα γιατί προέχει η ολοκλήρωση του εαρινού εξαμήνου.
Προυπόθεση επιτυχίας είναι να συμφωνήσουν οι 8 Κοσμήτορες και να εξασφαλισουν κλειδιά των κτιρίων,να συγκεντρωθεί ικανός αριθμός φοιτητών,τουλάχιστον διπλάσιος αυτών που θα είναι στις πύλες και τέλος να υπάρχει κάποιος από την Πρυτανεία για να δώσει εντολή στο φύλακα να ανοίξει την πύλη. Μη ξεχνάμε οτι το ΔΕΠ και τουλάχιστον 5 σύλλογοι φοιτητών δεν έχουν αποφασίσει απεργία ή κατάληψη και άρα δικαιούνται να είναι εντός των κτιρίων των Σχολών τους.
Επίσης οι συμβασιούχοι φύλακες υπακούουν σε εντολές του Πρύτανη με τον οποίο έχουν υπογράψει σχετική σύμβαση. Αυτό θα έλυνε το πρόβλημα της ένδοπολυτεχνειακής σύγκρουσης και θα μετέφερε την πίεση εκεί που πρέπει δηλαδή στο Υπουργείο. Οσο για τα προγράμματα αγαπητοί φοιτητές μπορώ να σας βγάλω απο τώρα προγράμματα εξετάσεων μέχρι το .....2016 με αστερίσκο για την τήρησή
του.
Με εκτίμηση
Δ.Τσαμάκης
Κοσμήτορας ΣΗΜΜΥ-ΕΜΠ
πηγή http://www.foititikanea.gr/2014/06/blog ... z35q918BEs

Ξεφτίλας καθηγητών συνέχεια! Παίξτε ξύλο με τους διοικητικούς και μεταξύ σας προκειμένου να κάνετε μάθημα, σε αυτό καλεί ο κάθε κύριος Τσαμάκης.
Επίσης, από πού και ως πού ανεβαίνει ανακοίνωση στο foititikanea.gr και όχι στο ece.ntua.gr ;;
Ξήλωμα τώρα!

PS: αυτό το πλάσμα, μαζί με την τωρινή αντιπρύτανι Μοροπούλου, βάζουν υποψηφιότητα για την πρυτανεία :evil:
Last edited by Kyria_patatokeftou on Fri Jun 27, 2014 3:52 pm, edited 1 time in total.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by castiel »

του έστειλαν e-mail ζητώντας επίσημες απαντήσεις και ανακοινώσεις και απάντησε με e-mail; το έπιασε το νόημα :P
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
Circle
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 74
Joined: Fri Sep 09, 2011 5:00 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Circle »

azazel320 wrote:

Απο φοιτητές τεχνολογικού ιδρύματος.
Και πουθενά δεν είδα να εχω γραμμένο "ημαστε"
Φιλάκια στην "επιτροπή αληθειας"
1)Η πρώτη σου πρόταση είναι ευκόλως εννοούμενο, προφανώς. Το να το επισημαίνεις ως επιχείρημα δείχνει την ένδεια των επιχειρημάτων σου.
2)Δεν είπα ότι έγραψες εσύ το "ήμαστε", μάθε να διαβάζεις. Είπα ότι δίνω εν μέρει δίκιο σε όποιον χλεύασε τη "λογοτεχνική" ικανότητα των φοιτητών τεχνολογικού ιδρύματος, αν παίρνει σαν παράδειγμα τη σωρεία ανορθόγραφων posts (όχι απλά τυπογραφικά) που έχουν γίνει εδώ και διάβασα σήμερα το πρωί. Δεν ξέρω αν το είπες εσύ ή όχι, γιατί δεν κοιτάω usernames ούτε σταμπάρω χρήστες, οπότε δεν γίνεται να αναφερόμουν σε σένα. Δεν ξέρω καν αν εσύ είσαι που αμφισβήτησες την εγκυρότητα της αποστολής, απλά το συμπεραίνω από τα συμφραζόμενα. Δεν έχω σκοπό να κάνω προσωπική επίθεση σε κανέναν, έχω όμως σκοπό να εκφράσω την αγανάκτησή μου για απόψεις που θεωρώ χαζές.
3)Αυτός που αμφισβήτησε την εγκυρότητα της επιστολής είναι αυτός που παίζει οικειοθελώς το ρόλο της "επιτροπής αλήθειας". Συνεπώς ...καταλήγουμε σε αλαζονικά φιλιά στον εαυτό μας;;;

Όπως και να έχει, στο συγκεκριμένο θέμα πάντα, ξέρω ένα σωρό φοιτητές τεχνολογικού ιδρύματος που γράφουν άψογα. Και στην τελική, τι διάολο επιχείρημα είναι το "δεν μου μοιάζει να γράφτηκε από φοιτητές"; Σε τι επιπέδου ανθρώπους νομίζεστε ότι απευθύνεστε; Εγώ δεν είπα ότι είναι αληθινή η επιστολή γιατί δεν ξέρω αν είναι ή όχι και -το σημαντικότερο- δεν έχω κανένα συμφέρον να κλίνω προς τη μία μεριά ή την άλλη δίχως σοβαρά επιχειρήματα. Μιλάμε για τα αυτονόητα ε.

Υ.Γ.: Προς αυτόν που μου είπε για το γκομενάκι στη γραμματεία μας: ήταν όντως πολύ όμορφη και πάνω απ' όλα εξυπηρετική και γλυκιά. Δεν ξέρω την τύχη της... Νομίζω ότι μπορεί να είναι ακόμα εκεί. :)
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by zke »

Onoffon wrote:Βάλτε τις ημερομηνίες κάτω. Θα διαπιστώσετε ότι δεν βγαινει χρόνος για εξεταστική.
Δεν είναι το καλύτερο σενάριο για τους φοιτητές αλλά δυστυχώς αυτοί πληρώνουν τα σπασμένα άλλων.
Οι ημερομηνίες προφανώς δε βγαίνουν, ειδικά για εμάς που ξεκινάμε υποχρεωτικές πρακτικές 25/7. Απλά, όπως ακούγεται συχνά, κανείς(;;) δε θέλει να χαθεί εξάμηνο, επομένως θα βρεθεί κάποιος τρόπος. Δηλαδή αυτό μας είπε χτες άτομο από εργαστήριο στη σχολή: "Κανονικά πρέπει να χαθεί, αλλά κάπως θα βολευτεί το πράγμα"
Kyria_patatokeftou wrote:
''Προσπάθεια ειρηνικής εισόδου απο την πύλη Ζωγράφου προκειμένου να αρχίσουν τα μαθήματα στο ΕΜΠ''
Μ'αρέσει που από τη μία λέει ότι πρέπει αν συμφωνήσουν και οι 8 κοσμήτορες για είσοδο τα μαθήματα και μετά αναφέρει ότι 3 σχολές είναι ακόμα κλειστές :/
smt_tt
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 100
Joined: Fri Apr 22, 2011 4:24 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by smt_tt »

Απάντηση στην χθεσινή επιστολή των φοιτητών (δείτε την εδώ) σχετικά με την κατάσταση του Ιδρύματος, έχει αποστείλει ο Κοσμήτορας της ΣΗΜΜΥ-ΕΜΠ, Δ.Τσαμάκης πριν απο λίγο στα Foititikanea.gr.
Η απάντηση έχει ως εξής:
Αγαπητοί φοιτητές
Μία πρακτική κίνηση θα ήταν η προσπάθεια ειρηνικής εισόδου τη Δευτέρα στις 0830 απο την πύλη Ζωγράφου προκειμένου να αρχίσουν τα μαθήματα γιατί προέχει η ολοκλήρωση του εαρινού εξαμήνου.
Προυπόθεση επιτυχίας είναι να συμφωνήσουν οι 8 Κοσμήτορες και να εξασφαλισουν κλειδιά των κτιρίων,να συγκεντρωθεί ικανός αριθμός φοιτητών,τουλάχιστον διπλάσιος αυτών που θα είναι στις πύλες και τέλος να υπάρχει κάποιος από την Πρυτανεία για να δώσει εντολή στο φύλακα να ανοίξει την πύλη. Μη ξεχνάμε οτι το ΔΕΠ και τουλάχιστον 5 σύλλογοι φοιτητών δεν έχουν αποφασίσει απεργία ή κατάληψη και άρα δικαιούνται να είναι εντός των κτιρίων των Σχολών τους.
Επίσης οι συμβασιούχοι φύλακες υπακούουν σε εντολές του Πρύτανη με τον οποίο έχουν υπογράψει σχετική σύμβαση. Αυτό θα έλυνε το πρόβλημα της ένδοπολυτεχνειακής σύγκρουσης και θα μετέφερε την πίεση εκεί που πρέπει δηλαδή στο Υπουργείο. Οσο για τα προγράμματα αγαπητοί φοιτητές μπορώ να σας βγάλω απο τώρα προγράμματα εξετάσεων μέχρι το .....2016 με αστερίσκο για την τήρησή
του.
Με εκτίμηση
Δ.Τσαμάκης
Κοσμήτορας ΣΗΜΜΥ-ΕΜΠ


Read more: http://www.foititikanea.gr/2014/06/blog ... z35qK1b2e7


Aρα δευτερα το πρωι ολοι εκει να ανοιξει .. απο τα σπιτια δεν κανουμε τιπτοα
.
User avatar
Dantε
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 591
Joined: Sat May 07, 2011 7:32 pm
Gender: Male

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Dantε »

Onoffon wrote:Βάλτε τις ημερομηνίες κάτω. Θα διαπιστώσετε ότι δεν βγαινει χρόνος για εξεταστική. Πιστεύω ότι πρέπει να ολοκληρωθεί το εξάμηνο κανονικά για γίνει η χειμερινή εξεταστική και παράλληλα να εξεταστούν οι επί πτυχίω και όσοι κινδυνεύουν με διαγραφή. Τα εαρινά μαθήματα να εξεταστούν στην επαναληπτική μόνο (δεν εννοώ διπλή εξεταστική) και επιτέλους να ξεκινήσει μετα το Σεπτέμβριο ένα φυσιολογικό ακαδημαικο ετος.
Δεν είναι το καλύτερο σενάριο για τους φοιτητές αλλά δυστυχώς αυτοί πληρώνουν τα σπασμένα άλλων.
Αυτο πιστευω και εγω οτι εινια καλυτερο να γινει.
User avatar
nagas
Praetorian
Praetorian
Posts: 940
Joined: Tue Oct 02, 2012 2:29 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: Berlin, Germany

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by nagas »

Draco dormiens nunquam titillandus
Never tickle a sleeping dragon
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Απεργίες Ιούνιος 2014

Post by Kyria_patatokeftou »

Σχόλιο κάτω από το αρθράκι του Βήματος:
ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΩΝ ΤΟΥ ΕΜΠ! | πριν 49'
Μετά από 3 βδομάδες απεργίας των διοικητικών υπαλλήλων του ΕΜΠ, αναρωτιέται κανείς, αν λύθηκαν τα προβλήματα, για τα οποία έκαναν απεργία και κλείδωσαν το Ίδρυμα! Πότε έγινε αυτή η συνέλευση, όπου αποφασίστηκε κάτι τέτοιο; Γιατί στην Παμπολυτεχνειακή συγκέντρωση στις 26/6/2014, όπου υπήρχαν δεν υπήρχαν 30 άτομα όλα και όλα, άλλα ειπώθηκαν περί συνέχισης των κινητοπιήσεων μέχρι τελικής δικαίωσης, περί κατάργησης στην πράξη του νέου νόμου για τα ΑΕΙ ενόψει επερχόμενων πρυτανικών εκλογών και άλλα πολλά "αγωνιστικά". Οι συνδικαλιστές του λεγόμενου εργοδοτικού συνδικαλισμού, πως δικαιολογούν αυτή τους την κωλοτούμπα; Αλλά, η συνέχιση των κινητοποιήσεων δεν συμφέρει κάποιους υποψήφιους πρυτάνεις!
Παιδιά, να προσέχουμε λιγάκι τι διαδίδουμε, να ψάχνουμε και καμιά πηγή γιατί ο διάολος είναι στις λεπτομέρειες και καταλήγουμε να παίζουμε το παιχνιδάκι άλλων.
αλήθεια οι εργαζόμενοι ανακοίνωσαν κάτι μετά τη διεξαγωγή τηλεδιάσκεψης/πανπολυτεχνειακής χθες;

επίσης, τώρα που το θυμήθηκα τις προάλλες διαβάσαμε για απειλή στην πύλη τύπου "θα φωνάξω κόσμο από την πανπολυτεχνειακή να σας διώξει"
τι σόι όργανο είναι αυτή η πανπολυτεχνειακή; την ψήφισε κανένας για να παίρνει αποφάσεις ήθελα να 'ξερα και μας απειλούν και το βήμα ανακοινώνει αποφάσεις της χωρίς παραπομπές!
πιάσαμε πάτο ή ακόμα;
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”