Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Melenios »

ChildInTime wrote:κατι αλλο ρε παιδια ετσι για αλλαγη ; ή ειναι τοσο ανιατη ασθενεια της εποχης μας το να ανηκεις καπου πολιτικα και πρεπει πρωτα απο ολα να γιατρεψουμε αυτο ;
άποψή μου
να ανήκεις όπου θέλεις πολιτικά ..... μπορείς να γραφτείς σε όποιο κόμμα θέλεις.
γιατί όμως να είσαι εγγεγραμμένος και σε μια παράταξη
που εκπροσωπεί το κόμμα που είσαι έτσι και αλλιώς γραμμένος, πλεονασμός δεν νομίζεις?

αυτός ο πλεονασμός έχει ως αποτέλεσμα να διχάζει τους φοιτητές ακόμα και σε πράγματα που συμφωνούν.
πχ μπορεί να λέει κάποια πράγματα σωστά ένας φοιτητής από τις "αριστερές" παρατάξεις, αλλά επειδή ο άλλος ανήκει σε πιο "κεντρική" παράταξη διαφωνεί μαζί του.
αυτό νομίζω μας αποδυναμώνει.....
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ChildInTime »

η διαφωνια μου εγκειται στην δαιμονοποιηση των κομματων και στον ορισμο τους ως γενεσιουργό αιτία των προβλημάτων του πανεπιστημιου και της κοινωνιας.

καταλαβαινω οτι ειναι προβληματικη η απολυτη προσκολληση στις κατευθυντηριες γραμμες ενος πολιτικου σχηματισμου αλλα απο την αλλη για ποιο λογο ειναι αναγκαιο να συμφωνησουμε οι παντες και να ενωθουμε προς μια κατευθυνση; αναγκαστικα θα υπαρχουν διαφωνιες και διαφορετικες αποψεις και αυτο ειναι και το νοημα της δημοκρατιας... ειδικα οταν μιλαμε για τοσο χαωδεις διαφορες οπως π.χ. μια μεριδα φοιτητων να υπερασπιζεται το δημοσιο και δωρεαν πανεπιστημιο και μια αλλη να προωθει την εισοδο ιδιωτικών συμφερόντων στην τριτοβαθμια
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Melenios »

ChildInTime wrote:η διαφωνια μου εγκειται στην δαιμονοποιηση των κομματων και στον ορισμο τους ως γενεσιουργό αιτία των προβλημάτων του πανεπιστημιου και της κοινωνιας.

καταλαβαινω οτι ειναι προβληματικη η απολυτη προσκολληση στις κατευθυντηριες γραμμες ενος πολιτικου σχηματισμου αλλα απο την αλλη για ποιο λογο ειναι αναγκαιο να συμφωνησουμε οι παντες και να ενωθουμε προς μια κατευθυνση; αναγκαστικα θα υπαρχουν διαφωνιες και διαφορετικες αποψεις και αυτο ειναι και το νοημα της δημοκρατιας... ειδικα οταν μιλαμε για τοσο χαωδεις διαφορες οπως π.χ. μια μεριδα φοιτητων να υπερασπιζεται το δημοσιο και δωρεαν πανεπιστημιο και μια αλλη να προωθει την εισοδο ιδιωτικών συμφερόντων στην τριτοβαθμια
καλά δεν νομίζω ότι υπάρχει φοιτητής που να μη θέλει τη δωρεάν παιδεία
βλέπε
αρ. 16 παρ. 4 του συντάγματος.
νομίζω ότι αργεί αυτή η μέρα

δείξε μου το άρθρο του νόμου που σε κάνει να στηρίζεις αυτά που λες
(να σε βοηθήσω 6 Σεπτεμβρίου 2011
NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4009)


πάντως γιατί να μην εκμεταλλεύεται μια ιδιωτική επιχείρηση εργαστήρια και ερεύνα που παράγεται εντος του αει ?, με το αζημίωτο βέβαια.
όπως γίνεται και σε άλλα διάσημα πανεπιστήμια.
(που φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις των κατατάξεων με τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου)
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Melenios »

ChildInTime wrote: ειδικα οταν μιλαμε για τοσο χαωδεις διαφορες οπως π.χ. μια μεριδα φοιτητων να υπερασπιζεται το δημοσιο και δωρεαν πανεπιστημιο και μια αλλη να προωθει την εισοδο ιδιωτικών συμφερόντων στην τριτοβαθμια
ακόμα και σε αυτή την ακραία περίπτωση αν ο ένας από τους 2 προτείνει πχ λιγότερες ώρες διδασκαλίας ανά εβδομάδα (που ας υποθέσουμε οτι είναι σωστό) γιατί ο άλλος να μη τον στηρίξει μόνο σε αυτό!

και επαναλαμβάνω για να μη παρεξηγηθώ (πραγματικά ούτε 1 στους 1500 δεν νομίζω να μη θέλει δωρεάν παιδεία)
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ιστορικός mech-eng »

ChildInTime wrote:η διαφωνια μου εγκειται στην δαιμονοποιηση των κομματων και στον ορισμο τους ως γενεσιουργό αιτία των προβλημάτων του πανεπιστημιου και της κοινωνιας.

καταλαβαινω οτι ειναι προβληματικη η απολυτη προσκολληση στις κατευθυντηριες γραμμες ενος πολιτικου σχηματισμου αλλα απο την αλλη για ποιο λογο ειναι αναγκαιο να συμφωνησουμε οι παντες και να ενωθουμε προς μια κατευθυνση; αναγκαστικα θα υπαρχουν διαφωνιες και διαφορετικες αποψεις και αυτο ειναι και το νοημα της δημοκρατιας... ειδικα οταν μιλαμε για τοσο χαωδεις διαφορες οπως π.χ. μια μεριδα φοιτητων να υπερασπιζεται το δημοσιο και δωρεαν πανεπιστημιο και μια αλλη να προωθει την εισοδο ιδιωτικών συμφερόντων στην τριτοβαθμια

εχεις δικιο ,ειναι θεμιτο και απολυτα κατανοητο να υπαρχουν διαφωνιες ,αλλωστε και η πραγματικη αληθεια παντοτε ειναι συσνισταμενη περισσοτερων της μια αποψης,ομως δες λιγο και την ουσια :εχω παρακολουθησει αρεκετε ς γενικες συνελευσεις και το μονο που γινεται ειναι ο καθενας να νοιαζεται καθαρα για την παρτι του ,περα απο πολιτικες ιδεολογιες,διαφορετικα αν δεν νοιαζεσαι για την παρτι σου ,δεν παιζεις ξυλο μπροστα σε 200 ατομα λες και εισαι στο γηπεδο,δεν συνασπιζεσαι με μια αντιπαλη πολιτικη παραταξη προκειμενου να ''πολεμισεις'' κατι που θα σου χαλασει την καταληψη ,λες και ειναι καταρα,δεν λαικιζεις λες και σ ακουνε αγραμματες γριες.αναφερομαστε λοιπον στον τροπο με τον οποιο αυτο το ''διαφορετικο'' εκφραζεται απο την καθε παραταξη,και πιστευω οτι πρωτα απ ολα ,οσοι ειναι κομματατικοποιημενοι σε φοιτητικες παραταξεις και υποστηιζουν ενεργα την παραταξη ,ειναι περα για περα παρτακιδες.


και μιλωντας για γονιμο διαλογο ,δεν πιστευω οτι μπορει να υπαρξει διαλογος αναμεσα σε ατομα που η μονη ιδεολογια που εχουν ειναι γραμμενη σε ενα χαρτι και την αποστηθιζουν ,αυτο ειναι αποκοριφωση της βλακειας και ειλικρινα λυπαμαι τα παιδια που πιστευουν οτι εχουν ωριμη πολιτικη κριση οταν τα μονα ατομα που συναναστρεφονται ειναι απο τον ιδο πολιτικο χωρο με αυτους και δεν εχουν ζησει τιποτα στην ζωη τους ωστε να διαμορφωσουν προσωπικη αποψη.


μετα απο αυτα ,πιστευεις ακομα οτι σοβαρες αποφασεις θα βγουν απο ενα κατ αλλα νωθρο και βαριεστημενο συστημα που εχουν καθιερωσει τα κομματα στα πανεπιστημια?
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ChildInTime »

εχει επιχειρηθει ηδη οποτε δεν νομιζω να αργει...

δεν μιλησα για το νομο εγω ειπα τι προτασσει ο καθενας... και η δαπ αυτο το λεει ξεκαθαρα. ενας νομος δεν θα γραφει ξεκαθαρα "ιδιωτικη παιδεια" η "διδακτρα" αλλα θα οριζει ενα γενικοτερο νεο πλαισιο για τον τροπο λειτουργιας του πανεπιστημιου το οποιο θα φερει τα παραπανω.
Melenios wrote: πάντως γιατί να μην εκμεταλλεύεται μια ιδιωτική επιχείρηση εργαστήρια και ερεύνα που παράγεται εντος του αει ?, με το αζημίωτο βέβαια.
όπως γίνεται και σε άλλα διάσημα πανεπιστήμια.
(που φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις των κατατάξεων με τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου)
αποψη μου ειναι να μην τα εκμεταλευεται διοτι τουλαχιστον η παιδεια, η υγεια κ.α. δεν πρεπει να λειτουργουν με βαση το κερδος (πολυ μεγαλη συζητηση - δυστυχως η ωρα και ο χωρος δεν βολευουν). παραβλεπεις οτι στις χωρες που λες περα απο αυτα τα διασημα πανεπιστημια υπαρχουν και εκατονταδες αλλα πολυ μικροτερης κλιμακας και δυναμικης (αρκετα χειροτερα απο το μετσοβιο). οποτε μιλαμε για τριτοβαθμια εκπαιδευση δυο και τριων ταχυτητων. περα απο αυτο, για να σπουδασεις σε κάποιο απο την πλειονοτητα των πανεπιστημιων του αγγλοσαξωνικου μοντελου χρειαζεται να πληρωσεις οποτε υπαρχουν προφανως ταξικοι διαχωρισμοι στην εκπαιδευση
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ChildInTime »

ιστορικε θεωρω τις γ.σ. αρκετα εκφυλισμενες. για να αλλαξει αυτο το μοτιβο θελει συμμετοχη των φοιτητων, σκεψη , απαγκιστρωση του φοιτητικου σωματος απο ιδεολογικά στεγανά και ζυμωση στο κοινωνικοπολιτικο πεδιο. και δεν πιστευω οτι απολιτικ κινησεις καταγγελιας με αιτημα "ανοιχτες σχολες" μπορουν να κινηθουν προς αυτην την κατευθυνση
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by Melenios »

ChildInTime wrote:εχει επιχειρηθει ηδη οποτε δεν νομιζω να αργει...
δεν μιλησα για το νομο εγω ειπα τι προτασσει ο καθενας... και η δαπ αυτο το λεει ξεκαθαρα. ενας νομος δεν θα γραφει ξεκαθαρα "ιδιωτικη παιδεια" η "διδακτρα" αλλα θα οριζει ενα γενικοτερο νεο πλαισιο για τον τροπο λειτουργιας του πανεπιστημιου το οποιο θα φερει τα παραπανω.
γιατί θα σε φοβηθούν να το γράψουν ξεκάθαρα?
εδώ έχουν περάσει τόσα και τόσα που μας έχουν φέρει στην εξαθλίωση


εγώ πιστεύω οτι αργεί ... και πολύ μάλιστα και στο τεκμηριώνω παρουσιάζοντας το σχετικό άρθρο του συντάγματος
που νομίζω ότι χρειάζονται 2 κυβερνήσεις να ψηφίσουν για την αλλαγή του και με συγκεκριμένη πλειοψηφία.

θα ήθελες να μου τεκμηριώσεις και εσύ την δική σου άποψη?

γιατί να πράξουν κάτι αντισυνταγματικό εφόσον αν θέλουν μπορούν να αλλάξουν το σύνταγμα έτσι ώστε να είναι σύμφωνοι με αυτό?
(αφού αυτοί έχουν το μαχαίρι και το καρπούζι)
ή μήπως βιάζονται? ....όλα όσα συμβαίνουν έχουν σχεδιαστεί πριν από εμάς για εμάς......(άποψή μου)
ChildInTime wrote: αποψη μου ειναι να μην τα εκμεταλευεται διοτι τουλαχιστον η παιδεια, η υγεια κ.α. δεν πρεπει να λειτουργουν με βαση το κερδος (πολυ μεγαλη συζητηση - δυστυχως η ωρα και ο χωρος δεν βολευουν). παραβλεπεις οτι στις χωρες που λες περα απο αυτα τα διασημα πανεπιστημια υπαρχουν και εκατονταδες αλλα πολυ μικροτερης κλιμακας και δυναμικης (αρκετα χειροτερα απο το μετσοβιο). οποτε μιλαμε για τριτοβαθμια εκπαιδευση δυο και τριων ταχυτητων. περα απο αυτο, για να σπουδασεις σε κάποιο απο την πλειονοτητα των πανεπιστημιων του αγγλοσαξωνικου μοντελου χρειαζεται να πληρωσεις οποτε υπαρχουν προφανως ταξικοι διαχωρισμοι στην εκπαιδευση
περίμενε με πας αλλού εγώ λέω γιατί ένας ιδιώτης να πρέπει να πληρώσει ένα ερευνητικό κέντρο εξωτερικού(που μπορεί να στεγάζεται εντός κάποιου πανεπιστημίου) και να μη πληρώσει το τάδε εργαστήριο του εμπ ?
δεν μίλησα για ιδιωτικοποίηση των πανεπιστημίων.

αν και ο δημόσιος τομέας είναι ο λιγότερο παραγωγικός πιστεύω ότι με κάποιες ρυθμίσεις μπορεί να αλλάξει αυτή η εικόνα (πχ απολύσεις στους επίορκους ή τους "τεμπέληδες" ,πρόσληψη των καλύτερων και όχι τον αδερφό του μπατζανάκη του γείτονα κτλ. )

αν και πιστεύω ότι ξεφύγαμε λίγο......
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ιστορικός mech-eng »

ξεκινησα να γραφω μια απαντηση ,αλλα επειδη βαρεθηκα με τις μαλακιες/θεωριτικουρες που διαβαζω συνεχως ,παραιτουμαι...η απαντηση σε ολα τα κομματοσκυλα ειναι οτι η ιδεολογια σας τελειωνει ,οταν δεν εχετε χαρτι μπροστα σας και οταν δεν ειστε μαζι με ομοιους σας.

αν τετοια ατομα θελετε να σας πανε μπροστα ,και κατατροπωνετε συντονισμενα μια παρεα φοιτητων που εκφραζει προσωπικες αποψεις και τις θετει προς αξιολογηση στους αλλους φοιτητες ,μπραβο σας.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολογων 5/11/2012

Post by ShadowMech »

ιδικα οταν μιλαμε για τοσο χαωδεις διαφορες οπως π.χ. μια μεριδα φοιτητων να υπερασπιζεται το δημοσιο και δωρεαν πανεπιστημιο και μια αλλη να προωθει την εισοδο ιδιωτικών συμφερόντων στην τριτοβαθμια
Χρειαζεται να το πω, ή καταλαβαινεις και μονος σου οτι ειναι εντελως λογικη ασπρου-μαυρου αυτο που ειπες?
αποψη μου ειναι να μην τα εκμεταλευεται διοτι τουλαχιστον η παιδεια, η υγεια κ.α. δεν πρεπει να λειτουργουν με βαση το κερδος (πολυ μεγαλη συζητηση - δυστυχως η ωρα και ο χωρος δεν βολευουν)
Οντως γιατι να θελει κανεις να εχει κανεις μεσα στα πανεπιστημια ανθρωπους ανηθικους που μονο στοχο εχουν να βγαζουν λεφτα στις πλατες αλλων? Ας κρατησουμε μονο τους αλλους, που ειναι στα πανεπιστημια για να τρωνε λεφτα πισω απο πλατες αλλων. :twisted:
Αυτο το πραγμα που οτι ειναι δημοσιο ειναι αγγελουδακι και οτι ειναι ειναι ιδωτικο ειναι διαβολακι δε θα το καταλαβω πραγματικα ποτε...

Και οποιος πιστευει οτι μονος στοχος μια εταιριας ειναι το (βραχυπροθεσμο) κερδος και οχι πχ και η καινοτομια, η προωθηση ερευνας για την αποκτιση ανταγωνιστικου πλεονεκτηματος κλπ, ε τι να πω, ειναι πολυ μακρια απο τον πραγματικο κοσμο. Ολος ο κοσμος που ξερουμε και ζουμε, το laptop που γραφουμε, το ρουτερ που μας συνδεει, το ωραιο σπιτακι με συγχρονες ανεσεις, η ολη υποδομη του internet εχουν στηθει πανω σε αυτο το μοντελο της συνεχους αναζητησης καινοτομιας. Αλλα οχι δε δουλευει, δε πρεπει να το δεχτουμε, τζιζ κακο. Θα ερθουν να μας πιουν το αιμα, γιατι τους νοιαζει μονο το κερδος. Το εγραφε και ο ριζοσπαστης.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”