Aθλητικά & τρέλα!!

Αθλητικές συζητήσεις
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Aθλητικά & τρέλα!!

Post by Adramelch »

Είπα να μην ανοίξω άλλο thread μόνο γι' αυτό.

Είναι το Wimbledon αυτές τις μέρες και σε ένα ματς στο μονό ανδρών προχθές, ήταν 2-2 στα σετ και στο 5ο σετ (το οποίο δεν έχει tie break) είχε φτάσει στο 59-59 πριν αναβληθεί ο αγώνας για την επόμενη μέρα όπου και τελικά τελειωσε 70-68. 11 ώρες και 5 λεπτά παίξανε συνολικά. :shock:

Όπως ήταν αναμενόμενο βέβαια ο νικητής αποκλείστηκε στον επόμενο γύρο αφού δεν μπορούσε να πάρει τα πόδια του μετά από τέτοια υπερπροσπάθεια.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Aθλητικά & τρέλα!!

Post by misfit »

(Το wimbledon τέννις δεν είναι?) :oops:
Το τένις ενώ είνα ωραίο άθλημα μου κάθεται άσχημα η βουβαμάρα που επικρατεί κατά τη διάρκεια του αγώνα!
Επίσης δεν κατάλαβα ποτέ γιατί οι πόντοι πάνε 15-30-40 κτλ κι όχι 1-2-3 ή κάπως απλούστερα..δε βοηθάνε τον άσχετο κοσμάκη :P
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Aθλητικά & τρέλα!!

Post by Adramelch »

Yeah tennis. Ξέχασα να το αναφέρω στο post μου. Αυτό με το σκορ είναι κάτι που με παραξενεύει και μένα αλλά αφού καθιερώθηκε έτσι από τα παλιά χρόνια, δεν έχει νόημα να αλλάξει τώρα. Μάλλον το κάνανε έτσι για να τονίσουν ότι οι 2 πρώτοι πόντοι είναι πιο σημαντικοί ή κάτι τέτοιο. Εγώ τουλάχιστον πάντα έτσι το ερμήνευα.

Ορίστε η "επίσημη" εξήγηση:

"The origins of the 15, 30, and 40 scores are believed to be medieval French[citation needed]. It is possible that a clock face was used on court, with a quarter move of the hand to indicate a score of 15, 30, and 45. When the hand moved to 60, the game was over. However, it was realized that the game could then be won by luck, so the idea of "deuce" was introduced. To make the score stay within the "60" ticks on the clock face, the 45 was changed to 40. Therefore, if both players have 40, the first player to score receives ten and that moves the clock to 50. If the player scores a second time before the opponent is able to score, they are awarded another ten and the clock moves to 60. The 60 signifies the end of the game. However, if a player fails to score twice in a row, then the clock would move back to 40 to establish another "deuce"."
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Aθλητικά & τρέλα!!

Post by vAs »

Γερμανία - Αγγλία αύριο στις 17.00
Αργεντινή - Μεξικό αύριο στις 21.30
Γαμώ τις εξεταστικές μου γαμώ!

:D :D
Last edited by vAs on Sat Jun 26, 2010 2:10 pm, edited 1 time in total.
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Aθλητικά & τρέλα!!

Post by Doublecore »

vAs δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αυριο ειναι αυτα τα ματς.σημερα εχει Ουρουγουαη - Ν. Κορεα στις 5 και ΗΠΑ - Γκανα στις 9:30.
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Aθλητικά & τρέλα!!

Post by Trist4n »

Μου εχουνε γινει τσουρεκια με τα μετεγγραφικα σεναρια στο Μπασκετ. Ο καθενας γραφει το μακρυ του και το κοντο του...
Ο ΜακΙνταιρ εχει κλεισει σε 5 ομαδες μεσα σε 5 μερες...
I am going according to plan.
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Aθλητικά & τρέλα!!

Post by misfit »

Άκουσα ότι ελευθερώθηκε ο Λαβρίνοβιτς...
Επίσης ο Σόφο ζητάει 1,5 μύριο για να μείνει :lol:
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Aθλητικά & τρέλα!!

Post by Trist4n »

Ποιος τον γαμει τον Λαβρινοβιτς...Τα αποφαγια της ρεαλ θα τρωμε?

Καλα, ολοι το χουνε ριξει και ζητανε αυξησεις...Ειδικα ο Σοφο εχει πολυ θρασος, τοσα χρονια τον πληρωνανε... Ας φυγει να δουμε που θα παει.

Ετσι κι ημουνα ο Αγγελοπουλος θα αδειαζα το μισο ροστερ, πραγματικα. Να ζηταει παραπανω λεφτα ο Μιλος, το καταλαβαινω. Οποιοσδηποτε αλλος, απο που κι ως που?
I am going according to plan.
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Aθλητικά & τρέλα!!

Post by Trist4n »

Kai meta apo 5 xronia, gia proti fora, exoume proponiti re gmt mou! Mporei na einai xouftalo, alla einai proponitis, kai malista sobaros.

Ante na mpei o Ioulios me to kalo, twra... :)
Etsi mou rxetai na parw egw tilefono ton aggelopoulo na tou pw "Min eisai malakas, Kelati kai Basileiadi TORA". Gia na min arxisw gia mcCalebb, kai kana sobaro 3ari (alitheia, poion?). Eite menei eite oxi o Childress, theloume kati pio plires...

Ante me to kalo... :)
I am going according to plan.
User avatar
kobe24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 80
Joined: Sat May 15, 2010 1:47 pm
Gender: Male

Re: Aθλητικά & τρέλα!!

Post by kobe24 »

Δεν ξερω αν σου κανει αλλα ενα καλο τριαρι λιγο κοντο βεβαια (1.94) ειναι ο Σατο. Πολυ καλος παιχτης με πολυ καλο μακρινο σουτ .Εχει κοντα στο 40% ευστοχια στα τριποντα στην Ευρολιγκα,πολυ καλος και στο ενας εναντιον ενος, βοηθαει πολυ στα ριμπαουντ και γενικα ειναι ενα πολυ καλο εργαλειο. Πιστευω ολοκληρωμενος παιχτης αλλα ειναι 29 στα 30 οποτε λιγο μεγαλουτσικος....
Post Reply

Return to “Αθλητικά”