Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
turelio1
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 181
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:11 am

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by turelio1 »

Ξέρει κανείς αν το παίγνιο το κάνει όντως ο Κυρηττόπουλος όπως λεει το προγραμμα?
vouvalos
Private First Class
Private First Class
Posts: 6
Joined: Fri Jan 21, 2011 10:09 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by vouvalos »

Το παίγνιο περιλαμβάνει δύο παίγνια, το strategy και το jobshop. Το strategy έχει δουλειά μόνο στην αίθουσα και το κάνει ο Κυρηττόπουλος, ενώ το jobshop έχει αρκετή δουλειά εκτός μαθήματος (αν βέβαια θέλεις να είσαι ανταγωνιστικός και να παίξεις το παιχνίδι σωστά, και όχι απλά να περάσεις το μάθημα) και το κάνει ο Πρωτοσύγγελος. Και στα δύο οργανώνονται ομάδες 5 ατόμων.

Αυτά έγιναν πέρσι τουλαχιστον...
User avatar
pinocchio
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 553
Joined: Thu Sep 09, 2010 1:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by pinocchio »

σκεφτομε να παρω διαχειρηση ενεργειας και λογισμικο θερμοδυναμικης , και θελω να ρωτησω αν λεει τιποτα η παρακολουθηση της διαχειρησης ενεργειας γιατι μια μερα πεφτουν την ιδια ωρα αυτα τα μαθηματα.
επισης αν μπορει καποιος ας πει δυο λογακια για αυτα τα μαθηματα να μας πει τι παιζει.
ξερω οτι η διαχειρηση εχει μια εργασια.ποσο πιανει? ειναι υποχρεωτικη?
το λογισμικο θερμοδυναμικης ειναι δυσκολο στο να το περασω?
User avatar
Slevin
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 64
Joined: Thu Jan 21, 2010 5:53 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Athens

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by Slevin »

Διαχείριση ενέργειας φαίνεται εύκολο αλλά πολλοί την πατάνε και το παιρνάνε με 5-6. Εύκολο να το περάσεις αλλά δεν ξέρω τι γίνεται και δεν πέφτουν βαθμοί εύκολα. Δεν το έχω πάρει όμως.

Λογισμικό Θερμοδυναμικής, πολύ ενδιαφέρον μάθημα γίνεται στο pc lab και θέλει παρακολούθηση. Το κάνουν Κορωνάκη-Ρογδάκης και καμιά φορά μπαίνει και κανένας διδακτορικός. Θα μάθετε διάφορα πραγματάκια (Κύκλος Joule, Rankine, συνδυασμένος, μηχανές απορρόφησης LiBr, ψυχρομετρία, μηχανή Stirling, λίγο από ΚΕΝΑΚ, ηλιακοί συλλέκτες) και όλα αυτά θα τα δουλεύετε με MathCAD. Θα μάθετε καλά MathCAD το οποίο θα σας φανεί χρήσιμο και σε άλλες εργασίες και είναι ωραίο πρόγραμμα. Έχει όμως πολλές εργασίες (εμείς κάναμε νομίζω 10), σχεδόν κάθε βδομάδα παράδοση δηλαδή. Αν παρακολουθείτε και κάνετε τις εργασίες στο τέλος θα γράψετε και κάτι και θα πάρετε μεγάλο βαθμό. Δεν είναι αυστηρά υποχρεωτικές οι εργασίες, αλλά αν τις κάνετε όλες πάτε για 10άρι. Πολύ ενδιαφέρον μάθημα αλλά όχι της πλάκας. Προσωπικά, το καλύτερο επιλογής που έχω πάρει μέχρι στιγμής.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by ιστορικός mech-eng »

εγω λεω για επιφανειακες κατεργασιες και προστασια μεταλλων του μανωλακου.τι λεει αυτο ειναι δυσκολο?παλευεται με παρακολουθηση?

επισης εχετε να προτεινετε κατι αλλο επιλογης?σκεφτομουν κατι με οικονομικα ,αλλα δεν ξερω αν θα μου φανουν ενδιαφεροντα οσο η επιχειρησιακη ερευνα ωστε να τα διαβαζω και να ασχολουμαι...
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by Kuchiki_Byakuya »

ιστορικός mech-eng wrote:εγω λεω για επιφανειακες κατεργασιες και προστασια μεταλλων του μανωλακου.τι λεει αυτο ειναι δυσκολο?παλευεται με παρακολουθηση?
πολύ σημαντική ερώτηση γιατί οι επιλογές για κατασκευαστές είναι ελάχιστες, εκτός αν θες να φας στα μούτρα ή τον κουλοχέρη ή τον βοσνιάκο;
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
manouras
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 60
Joined: Sun Dec 05, 2010 10:42 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by manouras »

για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας ξερει κανεις για την εργασια την προαιρετικη ποσο μετραει και γενικα για το μαθημα
User avatar
pinocchio
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 553
Joined: Thu Sep 09, 2010 1:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by pinocchio »

Slevin wrote:Διαχείριση ενέργειας φαίνεται εύκολο αλλά πολλοί την πατάνε και το παιρνάνε με 5-6. Εύκολο να το περάσεις αλλά δεν ξέρω τι γίνεται και δεν πέφτουν βαθμοί εύκολα. Δεν το έχω πάρει όμως.

Λογισμικό Θερμοδυναμικής, πολύ ενδιαφέρον μάθημα γίνεται στο pc lab και θέλει παρακολούθηση. Το κάνουν Κορωνάκη-Ρογδάκης και καμιά φορά μπαίνει και κανένας διδακτορικός. Θα μάθετε διάφορα πραγματάκια (Κύκλος Joule, Rankine, συνδυασμένος, μηχανές απορρόφησης LiBr, ψυχρομετρία, μηχανή Stirling, λίγο από ΚΕΝΑΚ, ηλιακοί συλλέκτες) και όλα αυτά θα τα δουλεύετε με MathCAD. Θα μάθετε καλά MathCAD το οποίο θα σας φανεί χρήσιμο και σε άλλες εργασίες και είναι ωραίο πρόγραμμα. Έχει όμως πολλές εργασίες (εμείς κάναμε νομίζω 10), σχεδόν κάθε βδομάδα παράδοση δηλαδή. Αν παρακολουθείτε και κάνετε τις εργασίες στο τέλος θα γράψετε και κάτι και θα πάρετε μεγάλο βαθμό. Δεν είναι αυστηρά υποχρεωτικές οι εργασίες, αλλά αν τις κάνετε όλες πάτε για 10άρι. Πολύ ενδιαφέρον μάθημα αλλά όχι της πλάκας. Προσωπικά, το καλύτερο επιλογής που έχω πάρει μέχρι στιγμής.
σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. μπορεις να μου πεις πως ειναι αυτες οι εργασιες που εχουμε για παραδοση καθε βδομαδα? ειναι δηλαδη δυσκολες/μεγαλες? τις κανουμε χειρογραφα ή στο mathcad?
και κατι ακομα , στις εξετασεις πως ειναι τα πραγματα? παλευοντε τα θεματα?
ευχαριστω!
User avatar
Slevin
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 64
Joined: Thu Jan 21, 2010 5:53 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Athens

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by Slevin »

pinocchio wrote:σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. μπορεις να μου πεις πως ειναι αυτες οι εργασιες που εχουμε για παραδοση καθε βδομαδα? ειναι δηλαδη δυσκολες/μεγαλες? τις κανουμε χειρογραφα ή στο mathcad?
και κατι ακομα , στις εξετασεις πως ειναι τα πραγματα? παλευοντε τα θεματα?
ευχαριστω!
Όλες οι εργασίες είναι στο MathCAD. Κάποιες ήταν εύκολες κάποιες λίγο πιο ζόρικες. Οι πιο δύσκολες ήταν του Ρογδάκη. Για παράδειγμα, στον κύκλο Joule, μας έδωσαν ένα αρχείο MathCAD με μονοβάθμιο κύκλο Joule δηλαδή υπολογισμένες θερμοκρασίες, εντροπίες, ενθαλπίες, πιέσεις και τα διαγράμματα και αφού μας το εξήγησαν, μας ζήτησαν να φτιάξουμε κύκλο Joule για Ν βαθμίδες. Δηλαδή να δίνει ο χρήστης τον αριθμό τον βαθμίδων και να υπολογίζει μόνο του θερμοκρασίες, πιέσεις κλπ σε όλα τα σημεία και να φτιάχνει και τα διαγράμματα. Μια άλλη εργασία ήταν το φτιάξουμε και με ισεντροπικό βαθμό απόδοσης. Γενικά υπήρχε αρκετή ποικιλία, κάποιες βγήκαν εύκολα και γρήγορα και κάποιες ήθελαν κάποιες ώρες ενασχόλησης.
Οι εξετάσεις έγιναν στο pc lab. Μας έδωσαν πρώτα κάτι θεωρητικές ερωτήσεις πάνω στη ψυχρομετρία (πολλαπλής κλπ-του 10λέπτου). Μετά μας έδωσαν ένα αρχείο MathCAD να το συμπληρώσουμε το οποίο αφορούσε την Κορωνάκη. Τέλος, ο Ρογδάκης μας έδωσε να φτιάξουμε έναν κύκλο Joule, αρκετών βαθμίδων με ισεντροπικό βαθμό απόδοσης και ζητούσε διάφορα διαγράμματα κλπ. Πάλι το πιο ζόρικο ήταν του Ρογδάκη αλλά αν έχεις κάνει τις εργασίες και τα παλεύεις αρκετά άνετα και ακόμα κι όλα σωστά να μην τα κάνεις θα σου βάλουν βαθμό (9-10).

Πέρα απ' όλα αυτά, μην περιμένετε να καταλήξετε σε επιλογής μέσα από το φόρουμ μόνο, μπείτε στα πρώτα 1-2 μαθήματα και δείτε τι παίζει. Απλά είναι μάθημα που όποιος ασχολήθηκε αρκετά μέσα στο εξάμηνο ανταμείφθηκε με βαθμό και έμαθε και κάποια χρήσιμα και ενδιαφέροντα πράγματα.
User avatar
Sheva
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 138
Joined: Wed Sep 15, 2010 1:58 pm

Re: Ερώτηση για μαθήματα επιλογής

Post by Sheva »

Μια γνώμη για τις μεθόδους αεροδυναμικής βελτιστοποιήσης και τη μεταφορά θερμότητας 2??
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”